Arama Motoru Reklamcılığı - Google Adwords

Web sitelerinizin arama motorlarında yer almasının başka bir yolu da arama motoru reklamcılığıdır. Arama motoru reklamcılığında amaç web sitenizin aranan sözcüklerde görünürlüğünü tıklama başına veya gösterim başına maliyetle arttırmaktır. Türkiye özelinde Google Adwords en önemli arama motoru reklamcılığı sistemi olmakla birlikte Rusya ve CIS ülkeleri için Yandex, Çin'de Baidu, Güney Kore'de Naver, Japonya'da Yahoo önemlidir.

google-adwords-1.jpg

Google Adwords

Google Adwords Türkiye ve Dünya'da en fazla kullanılan arama motoru reklamcılığı hizmetidir. Google Adwords ile Türkiye'de %90'ın üzerinde pazar payına sahip Google arama motoru ve görüntülü reklam ortaklarında reklam verebilirsiniz. Google adwords sadece Türkiye'de değil uluslararası ticaret yapan firmalara dünyanın hemen hemen her bölgesinde reklam verme ve ürünlerini tanıtma olanağı sağlar. 

Google Adwords'de Reklam Verebileceğiniz Formatlar

Google Adwords'ün firmalar için geliştirdiği bir çok reklam verme yöntemi vardır bunlar.

1-Arama Ağı Reklamcılığı

2-Görüntülü Reklam Ağı

3-Video Reklamcılık

4-Alişveriş Reklamları (E-Ticaret Siteleri İçin)

Arama Ağı Reklamcılığı

Arama ağı reklamcılığı Google Adwords reklam hizmetleri içinde en önemli yeri tutan reklamcılık hizmetidir. Müşterileriniz sizi Google arama motorunda aramaktadırlar ve sizin web siteniz eğer ilk sayfada çıkmıyor ise sizi bulmaları çok düşük bir ihtimal olarak gözükmektedir çünkü müşterileriniz aradıklarını 1. sayfada rahatça bulabilmektedirler. Arama ağı reklamcılığı'nın en önemli avantajı sizi verdiğiniz teklife göre google'da en üst seviyede çıkarmak ve müşterilerinizin sizi bulmasını sağlamaktır. Arama ağı reklamcılığında tıklama başına ücret ödersiniz reklamlarınızın görüntülenmesinden herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Google Adwords Ayakkabı Araması

 

Yukarıdaki resim google arama motorunda ayakkabı sözcüğünün aranması sonucu çıkan adwords reklamlarını göstermektedir. Ayakkabı almak isteyen bir potansiyel müşteri google arama motorunda arama yaptığında bu şekilde bir sonuç ile karşılaşacaktır ve bu web siteleri arasından seçim yaparak ayakkabısını alacaktır. Arama yapan potansiyel bir müşterinin ayakkabı alma olasılığı herhangi bir web sitesinden gelen trafiğe göre çok daha yüksek bir ihtimaldir. 

satis-hunisi.jpg

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi Arama Ağı Reklamcılığında müşteri değerlendirme aşamasındadır ve değerlendirme aşamasında olduğu ürünleri en üst sırada yer alan web sitelerinden bakarak karar verecektir. İşte Google Adwords aracılığı ile Arama ağı reklamcılığına reklam vererek potansiyel müşterilerinizi kaçırmamış olursunuz.

Görüntülü Reklam Ağı

Google Adwords görüntülü reklam ağı sayesinde bir çok Google Adsense üyesi web sitesi ve Google'ın sahip olduğu web sitelerinde reklam verme olanağı sağlamış olursunuz. Görüntülü reklam ağı; hem Bin Gösterim Başına (BGBM), hem de Tıklama başına (TBM) size ücret yansıtılan bir reklam biçimidir. Görüntülü reklam ağında reklam vermek isteyen müşterilerin amaçları şunlar olmalıdır;

1-Yeniden Pazarlama: 

Web sitenize girmiş kişilerden oluşturduğunuz yeniden pazarlama listelerine yönelik reklam faaliyetidir. Bu sayede ürünlerinizle ilgilenmiş kişileri ürünlerinize tekrar kanalize etme olanağı yakalarsınız. 

2-Marka Bilinci Oluşturmak:

Bir markanız var ve marka bilincini olabildiğince çok insana ulaştırmak istiyorsunuz işte bu durumda Google Adwords görüntülü reklam ağı sayesinde bunu başarabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizi yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarına göre hedefleyebilir yada Adsense üyesi web sitelerinden istediğinize reklam verebilirsiniz.

3-Web Sitesi Hedeflemek:

Ürünlerinizi potansiyel müşterilerinizin çok olduğuna inandığınız bir web sitesinde gösterilsin istiyorsunuz ve hedef web sitesi Google Adsense üyesi ise Adwords görüntülü reklam ağı üzerinden o web sitesini hedefleyerek reklam verebilirsiniz.

Video Reklamcılık

Google Adwords'ün reklam biçimlerinden birisi de Video reklamcılıktır. Video reklamcılık Youtube üzerinden verilen reklam biçimidir. Bu reklam biçiminde firmanız için hazırlattığınız videolar istediğiniz hedef kitleye yönelik Youtube'da izlenen videoların başında gösterilmektedir. 5sn sonra geçilebilme olasılığı olan bu reklam biçiminde izleyici reklamınızı 30 saniye üzerinde izlerse ücret ödersiniz.

Alışveriş Reklamları

Google alışveriş reklamları e-ticaret sitesi sahiplerine yönelik bir reklam çözümüdür. Bu reklamcılık çözümünde ürünleriniz müşterilere fiyatlarıyla birlikte gösterilmekte müşteriniz satın almak isterse üzerine tıklayacak ve direk sitenize yönlenecektir. Bu reklam biçiminin en büyük avantajı direkt satışa yönelik bir reklam biçimi olmasıdır. 

Ayarlar

Menü

Paylaş

Ürün beğenmek için hesap oluşturunuz.

Giriş

İzleme listesi oluşturmak için kayıt olun.

Giriş